Apatinės nugaros dalies skausmas (lumbago)

Nugaros skausmas (lumbago) yra labai dažnas simptomas. Dažniausia priežastis yra raumenų įtempimas kartu su nepakankamu fiziniu pasirengimu. Pailsėkite 2–3 dienas ir galbūt švelnūs skausmą malšinantys vaistai gali išspręsti problemą.

Retesniais atvejais priežastis yra rimtesnė: disko išvarža (kitaip – disko išvarža), spondilolistezė, lūžis ar navikas. Nugaros skausmas laikomas pavojingu, jei jį lydi skausmas, tirpimas, silpnumas kojoje, sunkumas šlapinantis ir pan.

Nugaros skausmo gydymas prasideda nuo išsamios istorijos (kada prasidėjo skausmas, kiek laiko jis trunka, kur jis paveikia, kas jį pablogina ir pan. ), po to atliekama fizinė apžiūra. Reikia ištirti kitas kūno dalis, kurios gali sukelti nugaros skausmą, panašų į nugaros skausmą, pavyzdžiui, inkstus ir pilvą.

Jei reikia, bus paprašyta atlikti tokius tyrimus kaip rentgeno spinduliai ir MRT. Paprastai pakanka konservatyvaus gydymo (poilsio, vaistų, fizinės terapijos). Retais atvejais reikalinga speciali operacija. Kaip alternatyva yra injekcijos į stuburą taikant vietinę nejautrą.

Apatinės nugaros dalies skausmas

Dažnai užduodami klausimai apie nugaros skausmą

Iš ko susideda vidurinis (juosmeninis) stuburas?

Stuburą ties juosmeniu sudaro:

 1. kaulai (slanksteliai);
 2. tarpslanksteliniai diskai (tarp dviejų gretimų slankstelių yra diskas, kaip pagalvė);
 3. sąnariai (kiekvieno slankstelio gale yra du sąnariai);
 4. raiščiai;
 5. sausgyslės;
 6. raumenys ir galiausiai;
 7. nervai, išeinantys iš stuburo (po vieną dešinėje ir po vieną kairėje kiekviename lygyje), kurie nerviniu būdu stimuliuoja kojas.

Platesne prasme tarpslankstelinis diskas taip pat yra sąnario tipas.

Kurie iš šių stuburo elementų gali sukelti nugaros skausmą?

Visi anatominiai elementai, aprašyti aukščiau pateiktame klausime, turi jutimo nervų galūnes, todėl bet kurio iš jų pažeidimas gali sukelti skausmą. Dažniausia nugaros skausmo priežastis – minkštųjų audinių patempimas, t. y. raumenys, raiščiai ir sausgyslės. Tada sakome, kad skausmas yra „raumeninis".

Tiesa ir toks paradoksas: vaizdas rentgeno tyrimo metu ne visada atitinka skausmo intensyvumą. Taigi vienam pacientui gali skaudėti baisų nugarą dėl raumenų patempimo (nieko neparodant paprastame rentgenogramoje ar MRT), o kitam pacientui, turinčiam didelę disko išvaržą, simptomų gali nebūti.

Kas gali sukelti nugaros skausmą?

Nugaros skausmo priežastis yra:

 1. raumenų, sausgyslių ir raiščių, supančių stuburą, įtampa. Tai dažniausia priežastis (daugiau nei 70 proc. );
 2. tarpslankstelinių diskų susidėvėjimas (pavyzdžiui, disko išvarža);
 3. sąnarių pažeidimas;
 4. spondilolistezė;
 5. lūžiai (dėl traumos, taip pat automatiškai dėl osteoporozės ar metastazių);
 6. kitos retos priežastys, pvz. , kaulų navikai, uždegimas (spondilodiscitas), reumatologinės ligos (pvz. , ankilozuojantis spondilitas), Scheuermanno liga;
 7. priežastys už stuburo ribų, pavyzdžiui, nefrolitiazė (inkstų akmenligė), pilvo aortos aneurizma, cholecistitas.

Skausmo priežastys gali skirtis priklausomai nuo amžiaus.

Taip, priežastys keičiasi su amžiumi, nes keičiasi stuburo struktūra. Jauniems žmonėms dažniausiai pažeidžiamas tarpslankstelinis diskas: dažniausia priežastis (be raumenų patempimo) yra disko išvarža.

Senatvėje didėja užpakalinių stuburo elementų (pavyzdžiui, sąnarių) nusidėvėjimas, todėl dažniausios priežastys yra osteoartritas ir juosmens stenozė (spondilolistezė), taip pat pradeda atsirasti lūžių dėl osteoporozės.

Ar nugaros skausmas gali būti susijęs su kūno svoriu?

Taip, padidėjusio kūno svorio reikšmė nugaros skausmų atsiradimui yra empiriškai žinoma ir moksliškai patvirtinta. Taip gali būti dėl to, kad antsvorį turintis žmogus dažniausiai nesportuoja, todėl nėra „sukūręs" atitinkamos raumenų sistemos, apsaugančios nugarą nuo smulkių traumų. Žmonės, turintys antsvorio ir nutukę (kurių kūno masės indeksas didesnis nei 25–30), dažniau patiria nugaros skausmo priepuolius.

Man skauda nugarą. Ar turėčiau nustoti kelti svorius?

Ūminėje fazėje, t. y. kai skausmas neseniai, reikia vengti kelti sunkius svorius. Tai yra, galite pakelti pakuotę iš prekybos centro, bet negalite kelti, pavyzdžiui, sunkios dėžės. Pasibaigus šiam etapui ir išnykus skausmui, galima kelti nedidelius svorius, tačiau reikia išmokti tai daryti taisyklingai, tai yra sulenkti kelius, o ne tiesinti jų, kaip tai daro sunkiaatlečiai. Be to, kuo daugiau žmogus mankština stuburo raumenis, tuo didesnį stresą gali atlaikyti jo nugara.

Paprastai tariant, kasdienis gyvenimas tikrai susijęs su svorių kilnojimu: žmogaus kūnas yra sukurtas kelti svorius ir atlikti sunkius kėlimus, pavyzdžiui, tėvai kelia savo vaiką.

Svorių kilnojimas sporto salėje yra kitas dalykas: paprastai, nebent tai yra absoliučiai būtina (t. y. nebent žmogus yra sportininkas), nugaros problemų turinčiam žmogui rekomenduojama vengti treniruočių salėje.

Ar osteoporozė gali sukelti nugaros skausmą?

Tik lūžio atveju. Tokio tipo lūžiai dažniausiai įvyksta automatiškai (t. y. ne dėl kritimo) ir simptomai gali būti ne tokie triukšmingi kaip esant „įprastiems" lūžiams, t. y. skausmas gali būti minimalus.

Ką reiškia lėtinis lumbago?

Nugaros skausmas (lumbago) klasifikuojamas kaip lėtinis, jei jis be pertrūkių tęsiasi ilgiau nei 3 mėnesius. 3 mėnesių riba nėra savavališka: pastebėta, kad pacientai, kenčiantys nugaros skausmus ilgiau nei 3 mėnesius, turi tam tikrų savybių, kurios apsunkina gydymą:

 1. „keisto" charakterio skausmas, t. y. apibūdinamas kaip deginimo pojūtis, „elektros srovė";
 2. skausmo priežastis gali atrodyti pašalinta, pavyzdžiui, MRT gali būti „išspręsta" disko išvarža;
 3. pacientas patiria psichologinį skausmo poveikį ir pasireiškia tokiais simptomais kaip nerimas ir depresija.

Koks mokslinis šio keisto tipo nugaros skausmo paaiškinimas?

Vyraujanti lėtinio skausmo teorija teigia, kad nuolatinis ir ilgalaikis nervinio kelio (t. y. kelio nuo skausmo vietos iki smegenų) stimuliavimas sukelia „įjautrinimą", todėl dirgiklis sukelia perdėtą ar keistą atsaką.

Taigi, mažo intensyvumo dirgiklis gali sukelti labai stiprų skausmą arba skausmą, kuris neatitinka dirgiklio tipo, pvz. , jaustis kaip užsidegęs, kai nėra įkaistančios kūno dalies. Taigi, net ir gydant anatominę skausmo priežastį, skausmas ir psichologinė reakcija gali likti tarsi įspausta smegenyse. Būtent dėl šios priežasties, esant lėtiniams nugaros skausmams, skiriami centrinę nervų sistemą veikiantys vaistai, pavyzdžiui, antidepresantai (be įprastų skausmą malšinančių vaistų).

Kada dėl nugaros skausmo reikia kreiptis į gydytoją?

 • kai skausmas nepraeina per kelias dienas vartojant paprastus skausmą malšinančius vaistus;
 • kai skauda ne tik nugarą, bet ir koją;
 • kai koja nutirpsta arba pradeda paralyžiuoti;
 • jeigu nugaros skausmai nepraeina naktį, miegant ar net pažadina sergantįjį iš miego;
 • jeigu turite problemų dėl šlapinimosi, tuštinimosi ir (arba) lytinės funkcijos;
 • kai kartu su karščiavimu;
 • kai jį suveikia kritimas ar nelaimingas atsitikimas;
 • kai kartu su svorio kritimu;
 • jei buvo vėžys, osteoporozė, ilgalaikis kortizono vartojimas, intraveninių narkotikų (pvz. , heroino) vartojimas ar alkoholizmas.

Kokie tolesni žingsniai?

Gydytojas, kuris jus apžiūrės, surinks visą ligos istoriją ir jus ištirs. Tada, jei reikia, bus atliekami tokie tyrimai kaip rentgeno spinduliai, KT ar MRT.

Ar man reikia atlikti rentgeno tyrimą, jei skauda nugarą?

Nr. Apie 70% nugaros skausmų sukelia paprastas raumenų patempimas, ir tokiais atvejais tyrimo nereikia.

Ką daryti, jei rentgenas ar MRT ką nors rodo?

Tai labai, labai dažnai: kažkas atlieka nugaros tyrimą ir aptinka rentgeno spindulių radinį, pvz. , disko išvaržą, osteofitus ir kt. Bet štai ką sako žodis: rentgeno radinys. Tai reiškia, kad diskas tam tikru metu buvo pažeistas. Bet ekspertizė nepasako, kada ši trauma įvyko, t. y. neseniai ar seniai, todėl mums neįrodo, kad nugaros skausmą šiuo metu sukelia būtent ši disko išvarža. Be to, daug „degeneracinių pokyčių" atsiranda visiems žmonėms, nesvarbu, ar jie jaučia skausmą, ar ne. Todėl nustatant diagnozę negalima vadovautis tik rentgeno tyrimo rezultatais.

Dėl tos pačios priežasties stuburo problemų gydymas (ar net operacijos indikacija) niekada neturėtų būti siūlomas tiesiog žiūrint į MRT vaizdą. Iš pradžių tikslinga atlikti anamnezę ir klinikinį tyrimą, o tada susieti MRT rezultatus su paciento simptomais.

Kuris yra konkretesnis nugaros skausmo testas: paprastas rentgenas, kompiuterinė tomografija ar MRT?

Vieno atsakymo į šį klausimą nėra. Kiekvienas testas turi indikacijų ir kiekvienas testas turi trūkumų:

 1. įprastinė radiografijayra labai greitas ir paprastas testas, kainuojantis labai nedaug. Bet tai rodo tik kaulus. Tai reiškia, kad lūžis, skoliozė ar kifozė, arba spondilolistezė yra aiškiai matomi, tačiau nesimato tarpslankstelinių diskų ir nervų.
 2. KT skenavimasužtrunka labai kelias minutes ir kainuoja vidutiniškai, tačiau tuo pat metu turi didelę radiacijos dozę. Palyginti gerai atvaizduoja visus stuburo elementus. Tai gana nepalanku vaizduojant nervus ir diskus.
 3. MRTTai trunka ilgai, pavyzdžiui, 20 minučių, ir yra nepatogus tyrimas žmonėms, kenčiantiems nuo klaustrofobijos. Kaina didelė, bet nėra radiacijos. Tai yra pats išsamiausias mūsų turimas tyrimas ir atvaizduoja visas stuburo struktūras, ypač nervus. Jame šiek tiek trūksta kinkų, ypač mažų. Bet kokiu atveju gydytojas, jus apžiūrėjęs, parinks ir rekomenduos tinkamą tyrimą.

Kaip dažniausiai gydomas nugaros skausmas?

 • daugeliu atvejų padeda poilsis ir kai kurios paprastos priemonės namuose, pavyzdžiui, „karšta ir šalta" bei juosmens apsauga (diržas);
 • Skausmui malšinti galite vartoti tam tikrus vaistus, tokius kaip analgetikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir kt. ;
 • Dažnai padeda vizitas pas kineziterapeutą, ypač jei tai daroma tam tikru būdu ir pagal konkrečias indikacijas;
 • alternatyvios gydymo formos, tokios kaip akupunktūra, joga ir pilatesas, gali duoti didelės naudos atskiriems pacientams;
 • Kartais taip pat gali būti naudojamos stuburo injekcijos.
 • Palyginti retais atvejais minėtas (konservatyvus) gydymas yra neefektyvus ir reikalinga chirurginė intervencija.

Ar poilsis reiškia, kad turiu likti lovoje?

Tik 2-3 dienas ir tik kritiniu atveju. Tyrimai parodė, kad buvimas lovoje ilgiau nei 2–3 dienas nugaros skausmus sustiprina, o ne gydo. Paprastai rekomenduojama kuo daugiau vaikščioti.

Jei žmogus negali pakilti iš lovos, nepaisant konservatyvaus gydymo dėl nepakeliamo skausmo, tai dažniausiai rodo rimtą problemą ir turėtų kreiptis į gydytoją.

Ar nugaros skausmui malšinti reikėtų naudoti karštą ar šaltą?

Abu metodai buvo išbandyti ir padeda, priklausomai nuo situacijos. Veikimo mechanizmas skiriasi:

 • karšta (šiluma) sukelia raumenų atsipalaidavimą, t. y. atpalaiduoja nuo skausmo sutrauktus raumenis ir padidina kraujotaką. Galite naudoti ant radiatoriaus pašildytą audinį arba išsimaudyti šiltoje vonioje (ne karštoje).
 • šaltis neleidžia skausmo skaiduloms praleisti skausmą (pavyzdžiui, žaisdami futbolą sportininkai tepa aušinimo skystį). Galite naudoti ledo paketą, suvyniotą į audinį (tiesiogiai nesiliesdami su oda). Lengva alternatyva: daržovių maišelis iš šaldiklio.

Kokius vaistus galima gerti nuo nugaros skausmo?

Vaistai, kurie gali būti naudojami nugaros skausmui gydyti, yra šie:

 1. Daugiausia analgetikas iš anilidų grupės, vienas arba kartu su kodeinu arba raumenų relaksantu. Tai yra paprasčiausias ir saugiausias vaistas, todėl gydymas visada turi prasidėti nuo jo.
 2. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (yra keletas klasių). Stipresni skausmą malšinantys vaistai, tačiau vartojant chroniškai jie turi daug šalutinių poveikių, tokių kaip gastritas, kraujavimas iš virškinimo trakto, padidėjęs kraujospūdis, inkstų pažeidimas, kraujavimas ir kt.
 3. Gliukokortikosteroidas- galingas ir veiksmingas skausmą malšinantis vaistas, tačiau turintis daug šalutinių poveikių, kai naudojamas chroniškai ir be aiškiai įrodytos naudos gydant nugaros skausmus.
 4. Opioidai, t. y. morfino tipo vaistai. Paprastai leidžiama į veną arba į raumenis ligoninėje, tačiau yra ir kai kurių geriamųjų vaistų.
 5. Vaistai nuo epilepsijos arba antidepresantai, daugiausia nuo lėtinio skausmo, bet taip pat ir nuo kai kurių ūmių ligų.

Svarbu!

Visus aukščiau išvardintus vaistus reikia vartoti rekomendavus gydytojui, kuris anksčiau jus apžiūrėjo. Neatsargus ir potencialiai pavojingas vaistus vartoti savarankiškai, klausantis draugų, semiantis idėjų iš interneto ar kalbantis su gydytoju telefonu, prieš tai nepasitikrinus.

Kaip kineziterapeutas gali padėti man nuo nugaros skausmo?

Gydant nugaros skausmus labai svarbus kineziterapeuto vaidmuo. Tinkamiausia yra pradinė kelių dienų programa, o vėliau pacientas gali pats išmokti atlikti reikiamus pratimus. Stiprus skausmas iš pradžių gydomas tam, kad pacientas galėtų vaikščioti (t. y. neprisirišęs prie lovos), o skausmui atslūgus pradedami pratimai, stiprinantys raumenis ir atstatantys stuburą. Programa gali apimti:

 1. skubios pagalbos priemonės, tokios kaip elektroterapija (pvz. , TENS), ultragarsas, diatermija, masažas;
 2. aerobikos pratimai, tokie kaip vaikščiojimas, plaukimas ar vandens terapija, o kai kuriais atvejais net važiavimas dviračiu;
 3. kamieno stabilizavimo ir propriocepcijos pratimai, „mokantys" raumenis geriau palaikyti stuburą;
 4. stiprinimo pratimai, tokie kaip pilvo ir nugaros pratimai (ne programos pradžioje);
 5. pratimai judesių diapazonui lavinti;
 6. mechaninė diagnostika ir terapija McKenzie;
 7. perkvalifikavimas, t. y. išmokti taisyklingai stovėti, sėdėti, kelti svarmenis ir pan.

Jei skauda nugarą, ar pirmiausia turėtumėte kreiptis į kineziterapeutą ar gydytoją?

Kineziterapija yra vienas iš nugaros skausmo gydymo būdų. Kiti metodai – vaistai, priežiūra, vaikščiojimas ir galiausiai injekcijos bei stuburo operacijos. Todėl turi būti centrinis asmuo, kuris parinks taikomus metodus ir įvertins paciento pažangą.

Pacientui, kuriam skauda nugarą, geriausia pirmiausia kreiptis į gydytoją, kad būtų pašalintos retos ir rimtos nugaros skausmo priežastys. Tada gydytojas nukreipia pacientą pas kineziterapeutą, su kuriuo pacientas turėtų palaikyti ryšį, kad aptartų gydymo eigą. Galutinė atsakomybė už paciento pažangą tenka gydytojui.

Ar turėčiau dėvėti talismaną (diržą) nuo nugaros skausmo?

Paprastą minkštą įklotą galima naudoti keletą dienų. Neužtikrina visiško imobilizavimo (suteikia standžios apsaugos, pvz. , lūžių atveju), tačiau riboja pernelyg didelius ir staigius judesius ir taip primena nugaros pacientui apie taisyklingą laikyseną, ypač darbe.

Ilgalaikis lėtinis vartojimas turi priešingą poveikį, nes stuburo raumenys atrofuojasi, todėl padidėja skausmas. Apibendrinant reikia pažymėti, kad naudojant 1-2 savaites, amuletas gali būti naudingas. Jį geriausia naudoti kartu su stuburo raumenų stiprinimo programa, kad galiausiai būtų išvengta apsaugos poreikio.

Kokia tikimybė, kad man reikės operacijos dėl nugaros skausmo?

Tai maža galimybė. Iš 100 pacientų, kurie kreipiasi į gydytoją dėl nugaros skausmų, tik 5–10 galiausiai prireiks operacijos, ir tai yra po to, kai išnaudotos visos kitos priemonės (konservatyvus gydymas).

Ką daryti menstruacijų metu, kai man neskauda, kad išvengčiau nugaros skausmo?

 • Reguliariai mankštinkitės pasitarę su gydytoju. Ėjimas ir plaukimas yra du puikūs pratimai, stiprinantys stuburą. Prieš pradėdami mankštintis, paklauskite savo gydytojo, kokie pratimai tinka esant kitoms sveikatos problemoms, pavyzdžiui, širdies ligoms.
 • Stiprinkite juosmens sritį palaikančius raumenis (pilvo ir nugaros raumenis). Būtina pasikonsultuoti su savo kineziterapeutu ar kineziterapeutu.
 • Mesti rūkyti arba bent jau sumažinti rūkymo kiekį.
 • Išlaikykite tinkamą kūno svorį, numeskite perteklinį svorį.
 • Padėkite stuburui: išmokite kelti svorius, stovėti, ant kokio čiužinio miegoti ir kaip miegoti, kaip sėdėti prie stalo ir pan.

Į kurį gydytoją reikėtų kreiptis dėl nugaros skausmo?

Galbūt norėsite apsilankyti pas gydytoją, kuris specializuojasi stuburo srityje, pavyzdžiui, neurochirurgą ar ortopedinį chirurgą.